شرکت خودروسازی کرایسلر در سال ۱۹۲۵ میلادی از سوی والتر کرایسلر و پس از تغییر ساختار شرکت خودروسازی ماکسول موتور تاسیس شد.

این شرکت در فاصله سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ میلادی در مالکیت شرکت دایملر آلمان بود. اولین مدل کرایسلر با نام Plymouth در سال ۱۹۲۸ میلادی به بازار عرضه شد.

این خودرو ارزان قیمت که ۴ سیلندر داشت در زمره محبوب‌ترین خودروهای آن زمان دنیا بود. خودروهای اولیه این شرکت با عنوان خودروهای کلاس C به بازار عرضه شده بودند، ولی بعد از محبوب شدن این تولیدات در میان مصرف‌کنندگان جهان بتدریج نام برندها به عنوان شناسنامه این شرکت عنوان می‌شد.

این شرکت در ابتدای کار خود سه کلاس خودرو به بازار عرضه کرد که در کلاس اول خودروهای ارزان قیمت قرار داشتند و در کلاس‌های بعدی خودروی با قیمت متوسط و سپس خودروهای گران قیمت بودند.

کرایسلر موفق شد در سال‌های اولیه دهه ۱۹۶۰ میلادی وارد بازار اروپا شود. این شرکت تولیدات کلاس ارزان قیمت خود را برای بازار اروپا استفاده نکرد و از کلاس قیمت متوسط وارد این بازار کرد. به هر حال، فناوری تولید خودرو در این شرکت رشد پیدا کرد و با خرید برند جیپ به محبوبیت این شرکت اضافه شد. جیپ‌های تولید کرایسلر آمریکا تقریبا در تمامی‌ کشورهای دنیا دیده می‌شد و به دلیل قدرت بالای آن در شرایط متفاوتی از آنها استفاده می‌شد.

هم اکنون شرکت کرایسلر آمریکا نه تنها در ایالات متحده بلکه در کانادا و استرالیا نیز کارخانه تولیدی دارد. کارخانه‌های مونتاژ این شرکت در بیشتر کشورهای صنعتی اروپایی دیده می‌شود که دلیل آن استقبال زیاد مردم از تولیدات این شرکت است. مهم‌ترین تحول در صنعت خودروسازی کرایسلر را می‌توان ادغام این شرکت با دایملر آلمان دانست.

این ادغام در سال ۱۹۹۸ میلادی انجام شد و در آغاز گفته می‌شد که سهم آن دو شرکت در سهام کرایسلر مساوی است، ولی بتدریج مشخص شد که سهم کرایسلر در این مشارکت بسیار کم و سهم دایملر بسیار زیاد است.

در جریان این مشارکت خودروهایی نیز به بازار عرضه شد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به خودروی مدل کرایسلر ۳۰۰ اشاره کرد. این خودرو با فناوری شرکت دایملر یا شرکت مرسدس‌بنز ساخته شد و به دلیل قابلیت‌های متفاوت آن در مقایسه با دیگر تولیدات کرایسلر رکورد فروش این شرکت را شکست.

تولید خودروهای الکتریکی

پس از مطرح شدن مساله تولید خودروهای الکتریکی این شرکت نیز اقدام به سرمایه‌گذاری در تولید خودروهای الکتریکی کرد. از جمله مدل‌های هیبریدی و الکتریکی تولید شده از سوی کرایسلر در فاصله ۱۰ سال گذشته می‌توان به خودروی داج ای وی (Dodge EV) اشاره کرد.

این خودرو کاملا الکتریکی است و در کلاس خودروهای SUV قرار گرفته است. این خودرو می‌تواند با سرعت بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مایل در ساعت حرکت کند. یکی دیگر از خودروهای الکتریکی تولید شده به وسیله این شرکت خودروسازی را می‌توان خودروی کرایسلر ای وی نام برد که می‌تواند با قدرت ذخیره شده در باتری خود تا ۶۴ کیلومتر بدون وقفه حرکت کند. جیپ نیز در سال گذشته اقدام به عرضه یک مدل خودروی هیبریدی کرد که با عنوان Geep EV به بازار عرضه شده است.

و اما آخرین محصول این شرکت با نام  Chrysler Ypsilon 2012

آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما کدام بخش سایت را بیشتر می پسندید؟بخش ویژه سایت
پیوند های روزانه
امیرعلی پژمان
آرین مداح

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic