<<انزو فراری>> به تاریخ هجدهم فوریه سال 1898 در شهر <<مودنا>> کشور ایتالیا متولد شد و در روز چهاردهم آگوست سال 1988 در حالیکه نود بهار را پشت سر گذاشته بود,چشم از جهان فروبست.
او در سن سی سالگی(1929) شرکت Ferrari scuderia را در محلی بنام Trento Trieste حوالی مودینا با هدف کمک و همکاری با نفرات شرکت کننده در رقابتهای اتومبیل رانی تاسیس کرد.این قبیل فعالیتها در زمینه مسابقات تا سال 1938 با خودروهای آلفارومئو ادامه یافت تا اینکه در این زمان به عنوان <<مدیرمسابقات تیم آلفا>> انتخاب گردید.پس از دو سال<<انزو فراری>> از آلفارمئو جدا شد و مجموعه ای با نامه Auto avio costruzioni Ferrari را همان محلی قبلی برای تولید ماشین افزار,بخصوص آسیابها و خردکردن های روغنی برپا نمود.

علیرغم تعهد فراری در زمان جدایی از الفا برای عدم استفاده از نام خودش برای اتومبیل های تولید شده و شرکت در مسابقه به مدت چهار سال ,شرکت جدید کار مطالعه و طراحی یک خودروی مسابقه ای با پیشرانه ای 8سیلندر به گنجایش 1500 سی سی را آغاز کرد و در سال 1940 دو دستگاه از آنرا با کد رقابتهای Mile miglia شرکت داد.آغاز جنگ جهانی دوم,پایان رقابتها را درپی داشت,در سال 1943 تاسیسات کارخانه از مودنا به شهر مارانل لو انتقال یافت و تاسال بعد که بمباران تخریب گردید,بکار ساخت آسیاب و خرد کردن ادامه داد.با خاتمه جنگ عنوان کارخانه بهFerrari محدود گردید و همزمان طراحی خودروی 125 sport با دوازده سیلندر به حجم 1500سی سی پایان یافت.
اتومبیل مذکور در روز یازدهم ماه می 1947 توسط <<فرانکو کورتزه>> در پیست <<پیاچنزا>>آزمایش شد و دو هفته بعد قهرمانی جایزه بزرگ رم را بدست آورید.
از این پس بهترین رانندگان,خودروهای فراری را راندند و با کسب5000 پیروزی کوچک و بزرگ در پیستها و جاده های تمام دنیا,افسانه ای از روغن,آهن,لاستیک و انسان خلق کردند.برخی از مهمترین این موفقیت ها عبارتند از:9عنوان راننده جهانی فرمولاوان,14 عنوان سازنده جهانی فرمولاوان,14عنوان سازنده جهانی ,8 عنوان قهرمانی فرمولاوان,9 برد در رقابتهای24ساعته لمان,8پیروزی در میگلیاو...
و بالاخره بیش از113قهرمانی در مسابقات جایزه بزرگ فرمولاوان تا پایان سال1997.
در سال 1969 با توجه به رشد روز افزون سفارشات خرید,<<انزو فراری>>پنجاه درصد از سهام کارخانه را به کمپانی فیات واگذار کرد که این روند تا سال 1988 به نود درصد رسید,با این وجود فراری به سبب فعالیت متخصصانش همچنان خودمختاری واستقلال داخلی اش را حفظ کرده است.هم اکنون تاسیسات فراری در دو شهر مودینا و مارانل لو در مساحتی به اندازه 252000 متر مربع که94000 متر مربع آن سرپوشیده می باشد با1900 نفر مستخدم به فعالیت خود ادامه می دهد وسالانه حدود3500 دستگاه اتومبیل را در 9 گونه مختلف روانه بازار می کند.
اما در اینجا بد نیست اشاره ای نیز به فلسفه طراحی<<نشان فراری>> داشته باشیم.این علامت در واقع ریشه ای قهرمانانه در تاریخ کشور ایتالیا دارد,یکیاز خلبانان ایتالیایی جنگ اول جهانی بنام <<فرانچسکو باراکا>> که توانسته بود به دریافت مدال طلا نیز مفتخر گردد,بر روی بدنه هواپیمایش,اسبی را نقاشی کرده بود که بر روی دوپا ایستاده و دستهایش را بالا آورده بود.بعد از جنگ, والدین خلبان یادشده این نشان
را به<<انزو فراری>> سپردند و او نیز با قرار دادن آن در حاشیه زرد رنگ(رنگ منتخب شهر مودنا) که بالایش پرچم ایتالیا نقش بسته بود,نشان خودروهای فراری را به جهانیان معرفی کرد.

فراری، اتومبیلی که حتی شنیدن نامش هم ضربان قلب بسیاری از دوستداران اتومبیل را بالا میبرد! (مجله ی ماشین شماره ی 196). فراری کمپانی کوچکی ( در مقایسه با غولهایی همچون تویوتا و جنرال موتورز) در مارانلوی ایتالیا است که تنها به ساخت ابر اتوموبیل های گران قیمت مشغول است. علت اصلی معروفیت فراری موفقیت های این کمپانی در انواع مسابقات اتومبیلرانی است. این کمپانی در این زمینه تقریبا برای رقبایش غیر قابل دسترس است، حتی مرسدس! دلیل دیگر آن نحوه ی پایه گذاری و اداره ی آن است که همواره با عشق وافری به اتومبیل و سرعت انجام شده. رییس فعلی این کمپانی "لوکا دی مونتزه مللو" است . موسس این کمپانی انزو فراری است . و در حال حاضر 90 درصد سهام این کمپانی متعلق به شرکت فیات و خانواده ی مشهور آنیلی (آگنلی) است و 10 درصد دیگر به پیرو فراری فرزند انزو فراری تعلق دارد. البته انزو فراری پسر دیگری هم به نام " دینو " داشته که در سنین جوانی در اثر بیماری درگذشت. این کمپانی با نام رسمی فراری کار خود را از سال 1947 و با مدل s125 شروع کرد . و در همان سال اول توانست قهرمانی در مسابقات میله میگلا را بدست آورد. واز این هنگام افسانه ی فراری آغاز شد. افسانه ای تشکیل شده از فلز ، روغن ، بنزین و رانندگان بی باک و مهندسین خلاق. البته انزو فراری قبل از 1947 نیز به کار ساخت و تجهیز اتومبیلهای مسابقه ای می پرداخت. یکی از این شرکتها که انزو فراری آنرا تاسیس کرده بود scuderia Ferrari دام داشت که نام بخش مسابقه ای و آخرین محصول این شرکت در سال 2007 نیز از این کمپانی گرفته شده است. در حال حاضر این کمپانی شامل دو کارخانه ی اصلی در مودنا و مارانللو است. و از کمپانیهایی که با فراری در زمینه ی ساخت اتومبیلهایش همکاری میکنند میتوان از دلفی ( ساخت کمک فنرهای مغناطیسی) برمبو ( سازنده سیستمهای ترمز) بوز ( سازنده ی سیستمهای صوتی اتومبیل) اسکاگلیتی ( سازنده ی سازه های پیشرفته ی آلمینیومی) پینین فارینا (طراح اتومبیل و ...) نام برد. تیراژ ساخت این کمپانی برای اولین بار در سال 2006 از مرز 5000 دستگاه در سال گذشت. موفق ترین فراری تا کنون مدل 360 مودنا بوده که البته به نظر میرسد با ادامه ی تولید مدل 430 این عنوان از 360 مودنا گرفته شود. سریعترین و قویترین مدل خیابانی این کمپانی فراری انزو بوده است که قدرت آن 660 اسب بخار و حداکثر سرعت رسمی 350 کیلومتر بر ساعت است. آخرین محصول این شرکت 430 اسکودریا( شودریا) است که به زودی در نمایشگاه فرانکفورت با حضور راننده ی افسانه ای مایکل شوماخر به نمتیش گذاشته میشود. و مدلهایی که در حال حاضر در خط تولید این شرکت قرار دارند شامل 430 اسپایدر و برلینتا، 599 فیورانو و 612 اسکاگلیتی میشوند. که مدل 430 اسپایدر و برلینتا 8 سیلندر و دو مدل دیگر 12 سیلندر هستند. همچنین از مدلهای جاودانه و معروف این شرکت میتوان از 365 دیتونا ، gto250 ، تستاروسا ، 355F ، مارانللو و 40F نام برد که البته به نظر خود من مدل مارانللو نوع 575 زیباترین اتومبیل تاریخ این کمپانی است.

و اما آخرین محصول این شرکت با نام Ferrari FF Silver 2012

آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما کدام بخش سایت را بیشتر می پسندید؟بخش ویژه سایت
پیوند های روزانه
امیرعلی پژمان
آرین مداح

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic