تبلیغات
وبسایت تخصصی اخبار و اطلاعات خودرو - گیربکس اتوماتیک چگونه کار می کند؟


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 8 شهریور 1390

وبسایت تخصصی اخبار و اطلاعات خودرو

اگر شما یک ماشین با گیربکس اتوماتیک رانده باشید،دو تفاوت بزرگ بین گیربکس های اتوماتیک و گیربکس های دستی را می شناسید:
▪ خودرو های دارای گیربکس اتوماتیک پدال کلاچ ندارند.
▪ خودرو های دارای گیربکس اتوماتیک نیازبه تعویض دنده ی دستی ندارند.یک بار شما دنده را در حالت drive قرار می دهید،همه ی چیز های دیگر خودکار عمل می کند.
گیربکس اتوماتیک (به علاوه مبدل گشتاور) و گیربکس دستی (با کلاچ) دقیقاً مانند هم عمل می کنند،اما از راه های کاملاً متفاوت.روش گیربکس اتوماتیک برای تعویض دنده کاملاً شگفت انگیز است.
ما در این مقاله طرز کار گیربکس اتوماتیک را خواهیم گفت.ابتدا با اساس کلی سیستم شروع می کنیم: دنده های سیاره ای.

نمونه ی برش خورده ی یک گیربکس اتوماتیک (Mercedes-Benz CLK)
سپس چگونگی درگیر کردن دنده ها را خواهیم دید و چگونگی کنترل کار آن را خواهیم آموخت و در مورد ریزه کاری های پیچیده مربوط به کنترل گیربکس بحث خواهیم کرد.
درست مثل جعبه دنده های دستی،کار اصلی گیربکس های اتوماتیک این است که به موتور (که دارای دامنه ی محدود سرعت است) اجازه می دهد که سرعت خروجی با دامنه ی وسیعی داشته باشند.
خودرو ها بدون گیربکس محدود به یک نسبت انتقال دور می باشند.این نسبت که قابل انتخاب است و به خودرو اجازه می دهد که با حداکثر سرعت مطلوب مسیر خود را طی کند.اگر حداکثر سرعت ۸۰ مایل می خواهید،پس باید انتقال دور شما شبیه دنده ی سه گیربکس های دستی خودرو ها باشد.
شما احتمالاً در حین رانندگی با خودرو های دارای جعبه دنده ی دستی فقط از دنده ی سه استفاده نمی کنید و اگر هم این کار را بکنید شتاب مورد نظرتان را در هنگام شروع حرکت نخواهید داشت.و در سرعت های بالا نیز،موتور زوزه ای شدید خواهد داشت (اگر عقربه ی نشان دهنده ی دور موتور نزدیک خط قرمز شود) در این حالت موتور خودرو به زودی فرسوده می شود و تقریباً غیر قابل راندن است.
بنابراین دنده های گیربکس تاثیر بیش تر بر گشتاور موتور دارد و موتور کار خود را با سرعت مناسبی ادامه می دهد.
تفاوت اساسی بین گیربکس های اتوماتیک و دستی این است که گیربکس دستی با درگیر و آزاد کردن مجموعه ی دنده های مختلف به شفت خروجی نسبت انتقال دور های متفاوتی می دهد.در حالی که در گیربکس اتوماتیک با همان مجموعه از دنده ها همه ی نسبت انتقال دور های متفاوت را می دهد.مجموعه ی دنده های سیاره ای وسیله ای است که این کار ها را در گیربکس اتوماتیک مقدور می کند.
طبقه بندی: مبحث فنی خودرو، 
برچسب ها: گیربکس، گیربکس اتوماتیک، جعبه دنده ی اتوماتیک، چگونگی کار گیربکس اتوماتیک، گیربکس دستی،
ارسال توسط آرین مداح
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما کدام بخش سایت را بیشتر می پسندید؟بخش ویژه سایت
پیوند های روزانه
امیرعلی پژمان
آرین مداح

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی