تبلیغات
وبسایت تخصصی اخبار و اطلاعات خودرو - زمزمه افزایش 20 تا 30 درصدی محصولات ایران خودرو


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 13 بهمن 1390

وبسایت تخصصی اخبار و اطلاعات خودرو

به دنبال افزایش 50 درصدی هزینه های تولید برخی خودورهای ایران خودرو به ویژه 206 ، شنیده ها حاکی از رشد 20 تا 30 درصدی قیمت این خودروها دارد که در غیر این صورت خطوط تولید این خودرو ها متوقف خواهد شد.

به نقل از پانا ، بنا بر گفته فعالان بخش خودرو طی 4 تا 5 ماه اخیر مواد اولیه تولید خودرو به ویژه فولاد ، مس و روی به طور میانگین تا 50 درصد افزایش یافته است که این امر به طور مستقیم بر افزایش هزینه تمام شده تولید کنندگان داخلی خودرو موثر بوده است .به اعتقاد برخی کارشناسان خودرو ، چنانچه افزایش قیمت مورد نظر در مورد این خودرو ها صورت نگیرد به طور حتم با توقف موقت خط تولید حداقل دو خودرو مواجه خواهند شد.

پیشنهاد افزایش قیمت خودرو از سوی این شرکت خودروسازی در حالی مطرح می شود که مسوولان این شرکت این اقدام را بر خلاف میل باطنی خود عنوان کرده و می گویند با توجه به کاهش قدرت خرید مردم و نقدینگی موجود هر گونه افزایش قیمت خودرو منجر به کاهش تقاضای خودرو شده و مردم و کارگران متضرر می شوند، ولی راه چاره ای برای سرشگن کردن هزینه های تولید خود ندارند.

به گفته این مقام مسوول ایران خوردو ، این افزایش قیمت مربوط به تحولات اخیر بازار ارز نبوده و ناشی از افزایش کلیه مواد اولیه تولید در 4 ماه گذشته است و به رغم تامین فولاد خوردوسازان از منابع داخلی طی 4 تا 5 ماه اخیر نرخ محصولات داخلی نیز با افزایش همراه بوده است.

همچنین در بخش قطعه سازی نیز بین 30 تا 40 درصد مواد اولیه افزایش قیمت داشته است که به طور مستقیم بر هزینه تمام شده خودرو تاثیر گذار است.

این مشکلات به شرکت ایران خودرو محدود نمی شود و شنیده ها حاکی از تعطیلی زودهنگام برخی خودروسازان داخلی به دلیل بروز مشکلات در تامین قطعات وارداتی خودرو است به طوری که کارگران خطوط تولید شرکت های خودرو ساز داخلی از تعطیلات زود هنگام عید خبر دادند.

کارگران یکی از شرکت های خودروسازی می گویند که این شرکت آنها را تا بعد از عید به مرخصی فرستاده است؛ البته این شرکت حقوق این افراد را در طول این مدت پرداخت می کند. البته باید توجه کرد که با این اقدام حقوق این افراد به دلیل عدم دریافت اضافه کار کاهش خواهد یافت.

دو شرکت بزرگ خودروسازی نیز فعالیت خود را تنها به شیفت صبح محدود کردند. کارگران خطوط یکی از خودروهای پر تیراژ داخلی نیز از توقف این خط تولید و انتقال آنها به خط تولید خودروی دیگری خبر داد.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه خودروهای تولیدی، گفت: در شرایط کنونی خودروهای داخلی با حاشیه زیان تولید می‌شوند.

احمد نعمت‌بخش نیز اظهار داشت: افزایش قیمت مواد اولیه، مساله‌ای است که خودروسازان در کنار نوسانات نرخ ارز مواجه بودند.

وی تصریح کرد: حتی در صورت تامین کالاهای مورد نیاز وارداتی با نرخ ارز مرجع، افزایش قیمت تمام شده خودروهای داخلی انکارناپذیر است.

دبیر انجمن خودروسازان با تاکید بر کاهش قیمت تمام شده خودروهای داخلی، تاکید کرد: اولویت نخست شرکت‌های خودروسازی در سال‌های اخیر، ارتقای کیفیت و بهبود خدمات پس از فروش است.

نعمت‌بخش خاطرنشان کرد: ما قبول داریم که باید به‌دنبال افزایش کیفیت خودروها باشیم و تمامی ابزارها برای این موضوع را فراهم کنیم.

به گفته وی ، در بخشی از موارد مانند کیت های کامپیوتری شرایط واردات مشکل شده و خودرو سازان برای دریافت سفارش خود باید مدت بیشتری را در صف انتظار بمانند.

وی ادامه داد: با این حال شرکت های خودرو ساز از هفته آینده و پس از تعطیلات همانند گذشته کار خود را ادامه خواهند داد.

کاهش خطوط تولید خودرو در داخل کشور نگرانی از تعدیل نیرو در سال 91 در بین این شرکت ها را برای کارگران افزایش داده است، اما از سوی دیگر حمایت های دولت از این خودرو سازان تا حدودی نگرانی کارگران را رفع کرده است.

مشکل اصلی خودرو سازان تامین قطعات وارداتی است که این روزها به دلیل دشواری در گشایش ال سی و نقل و انتقال کالاها به ایران است.
طبقه بندی: اخبار خودرو های داخلی، 
برچسب ها: اخبار خودروهای داخلی، ایران خودرو، گروه صنعتی ایران خودرو، افزایش 20 تا 30 درصدی محصولات ایران خودرو، افزایش قیمت محصولات ایران خودرو، افزایش قیمت خودرو، قیمت خودرو،
ارسال توسط آرین مداح
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما کدام بخش سایت را بیشتر می پسندید؟بخش ویژه سایت
پیوند های روزانه
امیرعلی پژمان
آرین مداح

شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی